×
×

سرمایه ای به نام حاج حسین ملک

سرمایه ای به نام حاج حسین ملک

برای شناخت شخصیت ایشان رفته بودیم باغ موزه ملی ایران. همه حسین ملک رو به نام بزرگ ترین واقف ایران میشناسند؛ همین طور هم هست، وسعت و تنوع موقوفات او به حدی است که در آستان قدس رضوی اداره ای به نام موقوفات ملک به وجود آمده است! روزنامه سال ۱۳۵۰ مقدار موقوفات ایشون را دو میلیارد برآورد کرده؛ که ارزش به روزِ آن نمی دانم چقدر است. اگر داستان به همین جا خاتمه پیدا می کرد باز هم ایشان به یقین یک سرمایه ملی و مذهبی با نگاه تمدنی محسوب می شد؛ اما داستان به همین جا ختم نشده و از قضا حاج حسین ملک پاسخی به پرسشها و دغدغه های امروز انقلاب اسلامی است.

اساسا یکی از مولفه های قدرت در هر جامعه ای، عناصر فکری فرهنگی سیاسی و اقتصادی فعال آن تمدن هستند؛ از این منظر حاج حسین ملک یک ثروت ملی محسوب می شود که باید به خاطر داشتنش به خود ببالیم و او را به مردم معرفی کنیم.

او که مدتی هم درس دین خوانده وکاملا به زبان عربی مسلط است -و به خاطر عبایی که غالبا بر دوش دارد، حاج حسین شده است- به دلیل جنس دغدغه ها و نوع سلوکش، می تواند الگوی خوبی برای یک کار اقتصادی کلان که ابعاد فرهنگی جدی هم دارد، به عنوان نمونه ای برای اقتصاد مقاومتی مطرح شود.

واقع این است که پدیده ی وقف یک حقیقت شرعی و مزیت نسبی تمدنی ماست؛ تمرکز بر روی آن در گفتمان سازی اقتصاد مقاومتی و گره زدن آن با اعتقادات مردم بسیار کارآمد است. جوهره ی وقف، تعلق یافتنِ ثروت به جامعه است؛ یعنی منفعت یک ثروت شخصی، در خدمت تولید ثروت جامعه قرار گیرد؛ و این روح اقتصاد مقاومتی است.

حالا اضافه کنید به این مساله شخصیت مردمی حاج حسین از سویی، روحیات زاهدانه ایشان در سبک زندگیش از سوی دیگر و دغدغه و دقتهای فرهنگی ویژه ایشان که همگی ارزش وقف را صد چندان میکند. لذا معرفی و تکریم این سرمایه ی فرهنگی در متن کارهای انقلابی ما می گنجد. ان شاء الله در ادامه با ذکر خاطراتی از شخصیت و زندگی و خدمات ایشون، به عمق تاثیری فعالیتهایش پی خواهیم برد.


افزودن دیدگاه جدید

CAPTCHA
...
Fill in the blank.‎